Termoska (též termolahev) je speciálně vyrobená lahev, která slouží k uchování teploty obsahu. Například teplého nebo studeného nápoje nebo pokrmu. Již v roce 1892 ji vynalezl pracovník Oxfordké univerzity Sir James Dewar, který potřeboval pro účely laboratorních pokusů nádobu, která by dlouhou dobu udržela velmi chladné tekutiny.

Základem termosky je vnitřní nádoba s lesklými dvojitými stěnami. Mezi stěnami je vakuum – vzduch je vyčerpán, a tím nemůže teplo pronikat ani vedením ani tepelným zářením, protože to se odráží od lesklých stěn a u nádoby uzavřené zátkou je omezen i přenos prouděním.

Dnes se název termoska běžně používá pro jakoukoliv termoizolační lahev, vyrobenou např. obalením běžné lahve v pěnové hmotě. Proto je třeba dát při koupi termosky pozor, jelikož pouze vakuum zajistí perfektní izolaci.

Na trhu najdeme termosky z nerezové oceli, skla, plastové, s madlem i bez a například s různými povrchovými úpravami v závislosti na jejich uzpůsobení pro daný účel (do kuchyně – termokonev, termohrnek atd., outdoor – s různými obaly), a termosky různě barevné, o různých objemech. Termosky s různými mechanismy otvírání či s hrníčkem.

Je zde široká nabídka termosek od různých výrobců. Renomovaní výrobci nabízejí termosky i různém designovém provedení. Např. Tescoma nabízí termosku nerezovou o objemu 1l, nerozbitnou s celonerezovým dvojitým jednodotykovým  systémem otvírání a s hrníčkem. Termoska je běžného tvaru za cca 400 Kč.

Dále můžeme využít i termosky s obaly, jako např. Termoska kovová v obalu z koženky o objemu 0,75l, má dvojitou stěnu, push-up uzávěr, cca 200 Kč. Coleman nabízí termosky o objemech 0,5l – cca 400 Kč, 0,75l – cca 560 Kč.

Existují také termosky netradičních tvarů, hodící se lépe do kuchyně, pro uchování teplého či studeného nápoje nebo pokrmu, ledu nebo ledové tříště atd. Na takové termosky do kuchyně mohou být kladeny i větší a vyšší nároky, co se týče designu nebo tvaru atd. Tyto náročnější požadavky mohou splnit výrobci jako např. Guzzini či Eva Solo. V jejich sortimentu najdeme kromě netradičních tvarů a barev a různého designu jednotlivých tvůrců, také termohrnky či termonádobu o průměru 15 cm a výče 23 cm, která je průhledná, což je originální a praktické, za cenu cca 700 Kč. Eva Solo nabízí luxusní nerezovou termosku s rukojetí s absolutně netradičním uzávěrem usnadňujícím použití, v designu nerezu s barevným plastem za cca 3200 Kč. Guzzini nabízí termosky řady Feeling o objemech 1l – cca 1200 Kč, 1,3l – cca 1700 Kč v barvách červené, žluté či chromované, baculatějšího – tedy stabilnějšího tvaru.

Samozřejmě najdeme mnoho dalších termosek opravdu široké škály, ovšem je třeba zde upozornit, že se mohou vyskytnout i nebezpečné termosky, které mohou pouštět zdraví nebezpečné ftaláty, před těmito termoskami varovalo Ministerstvo zdravotnictví, co by a své varování zveřejnilo zde: http://www.mzcr.cz/index.php?kategorie=49.

Věnujte tedy pozornost vašemu výběru vhodné termosky a nechte se třeba inspirovat nabídkou internetového obchodu Do Kuchyně.

Autorka: Hana Kračmarová