Fondue – slovo pochází z francouzštiny, kde „fondre“ znamená tát, rozpouštět se a to je vlastně první předpoklad úpravy tohoto pokrmu. Jde o ohřívanou nádobu, ve které se původně rozpouštěly dva druhy sýrů ve víně. Není tedy divu, že šlo o pokrm rozšířený v zemích s tradiční výrobou sýrů, tedy především ve Švýcarsku a ve Francii. Tradice fondue započala v 18. století ve Švýcarsku, kdy se ohřívaná mísa dávala do středu stolu při přátelských setkáních. Za zdroj tepla sloužil kahan nebo svíce a poměrně levné občerstvení zajistil sýr rozpuštěný ve víně s přídavkem trošky mouky. Do taveniny se namáčel chléb, a to chléb tvrdý, který se mohl takto konzumovat.

V dnešní době představuje fondue moderní způsob pohoštění, jenž doznal mnoha obměn. Nepřipravujeme pouze fondue sýrové, ale můžeme použít kousky masa osmažené v oleji nebo uvařené ve vývaru a dokonce existuje i řada receptů na fondue sladká.

Nejvhodnější a také tradiční nádobou na přípravu fondue je kameninový či keramický hrnec, který dobře drží a rozvádí teplo. Používají se ale také nádoby litinové nebo nerezové. Na trhu lze najít i kovové nádoby s keramickou vložkou, které jsou tím pádem univerzální. K fondue nádobám se prodávají také vidličky s dřevěnou nebo plastovou rukojetí. Běžné soupravy obsahují 6 vidliček, v případě potřeby lze použít i dřevěných špejlí. Cena souprav se podle kvality pohybuje od několika stokorun výše.

Směs na fondue můžeme nejprve rozpustit na vařiči, ale klidně i na kahanu či elektrické plotýnce, které jsou prodávány se soupravou. Na lihové vařiče ale dávejte pozor, aby nezpůsobily požár nebo někoho plamen nepopálil. Na menší keramické nádoby docela postačí čajová svíčka ve stojánku, toto řešení se většinou používá pro sladké fondue.

Nejčastěji se konzumuje sýrové fondue, tedy vhodné druhy sýra roztavené v bílém vínu s přídavkem koření, česneku a dalších příchutí. Na vidličku napíchneme chleba nebo jiné pečivo, ponoříme do nádoby, zatočíme jím v sýru, aby se sýr nabalil a jíma. Chleba krájíme tak, aby na každém kousku byla kůrka, je potom pevnější.

Masové fondue znamená, že na vidličku napíchneme kousek masa a ponoříme je do rozpáleného oleje. K takovému fondue přidáváme různé omáčky, dresinky  a zeleninu.

Fondue ve vývaru je podobné. V nádobě vaříme zeleninový či masová vývar a v něm namáčíme maso, ale také třeba brambory, zeleninu nebo kousky ryb.

A nakonec sladké fondue. Jde o rozpuštěnou čokoládu, do které máčíme ovoce, kousky sušenek nebo ořechy.

A nakonec několik rad: Plamen pod fondue musí být mírný, sýr by se připaloval a hořknul.

Hustou omáčku zředíme bílým vínem nebo citrónovou šťávou, použít lze i trocha ovocné pálenky. Do řídké omáčky přidáme nastrouhaný sýr nebo špetku škrobové moučky rozmíchané ve víně nebo vodě. Žmolky zmizí, když zvýšíme teplotu.

Vybavení na fondue můžete zakoupit v internetovém obchodu http://www.dokuchyne.cz/.

Autorka: Olga Čadilová