Bez bylinek se při přípravě pokrmů neobejde žádná dobrá kuchařka. Dnešní supermarkety jí sice nabízejí bylinky jak čerstvé, tak sušené, ani jedno ale není tak úplně ono. Čerstvé bylinky zakoupené v obchodě dlouho čerstvé nevydrží – většinou ještě cestou domů zvadnou a oschnou a ztratí tak svou vůni i větší část aromatické chuti. Bylinky sušené nejsou sice na uchovávání tak náročné a jsou po ruce vždy, když je jich třeba, mějme však na paměti, že jejich chuť je po usušení mnohem silnější – je třeba použít množství zhruba polovičního než u bylinek čerstvých. Mnohé ale může překvapit, že pěstování bylinek v kuchyni na okenní římse není nikterak větším problémem, než jejich pěstování venku. Navíc některé se snesou i v jednom květináči, nejsou tedy nijak náročné ani na prostor.
Jaké druhy bylinek můžeme doma běžně pěstovat? Úplně bezproblémové by mělo být pěstování petrželky, pažitky, mateřídoušky, oregána neboli dobromyslu a šalvěje. Tyto bylinky se také vzájemně snášejí v jednom květináči. Dalšími bylinkami, které lze v kuchyni pěstovat je pak tymián, bazalka, rozmarýn, šalvěj, máta, estragon či kopr. Nesmíme se ale lekat, když nám bylinky zacházejí, rozhodně to neznamená, že se o ně staráme špatně – většina z nich je totiž jednoletých, a tak je třeba domácí bylinnou zahrádku hlídat a některé druhy bylinek ( koriandr, kopr nebo bazalku) znovu zasít. I trvalky je nutné obnovovat, pokud je nenecháváme přezimovat ( pokud bylinka postrádá odpočinek, ztrácí své aroma a chuť) – z těchto důvodů se obecně doporučuje všechny byliny po dvou letech vysázet znovu.
Nejlepší doba sklizně bylinek je před jejich kvetením – nechceme-li aby rostlina kvetla, mělo by se na ní denně svítit aspoň 14 hodin – dostatek světla je pak důležitý i pro chuť bylinek. Můžeme-li si vybrat, bylo by vhodnější využít k pěstování okna situovaného na jih. Bylinky, stejně jako ostatní rostliny, mají raději konstantní teplotu během dne. Nejvíce bylinek pochází ze Středomoří, z čehož vychází i jejich teplotní optimum, které se pohybuje mezi 22 – 25 stupni. Bylinky jako pažitka porostou dobře i v teplotách o pár stupňů nižších, přes noc by ale neměla teplota v místnosti poklesnout o víc než 4 stupně a samozřejmě je třeba se vyvarovat průvanu. Během topné sezóny je vzduch v místnosti suchý, je vhodné proto bylinky rosit. Co se ale týče zalévání, je zajímavé, že jednotlivé druhy bylinek potřebují úplně jiné množství vody ke svému růstu – bazalka, petržel, máta a pažitka potřebují vlhkosti více. Co se týče hnojení, jsou bylinky kupodivu mnohem méně náročné než běžné pokojové rostliny – během klíčení je zaléváme pouze čistou vodou a každý rok přesadíme do nového substrátu ( pokud přesazování snášejí, petrželi a libečku bychom tím jen uškodili). Navíc hnojení není vhodné ani z důvodu konzumace – bylinky by se neměly hnojit 14 dní před konzumací, proto je lepší umělé hnojení vůbec nezavádět.
A k čemu nám mohou bylinky posloužit? Nejčastěji se používají jako ochucovadlo třeba do polévek a omáček. Svou chuť a barvu si v nich zachovají, pokud je přidáme až těsně před podáváním. Nemusíme ale vždy ochucovat jen hotová jídla, můžeme si i sami připravit ochucené máslo, olej nebo ocet, příprava je úplně snadná a zvládne ji každý. Pokud si ještě stále nevíte rady s pěstováním bylinek, mohu doporučit knížku Ingrid Ahnertové Nejlepší bylinky v kuchyni nebo knihu Bylinky v kuchyni (snadno a rychle).
Dobrou, kořeněnou, chuť!
Autorka: Zuzana Veselá
Skvělý článek! Jsem rád za to poukázání na jednoleté bylinky, jelikož mnoho lidí panikaří pro nic za nic :)) Pokud si můžu dovolit, tak sdílím také náš článek o 23 bylinkách, které jsou v kuchyni nezbytné! :) http://bylinkopedie.cz/bylinky-do-kuchyne/