Pochází z dávných dob, jeho vůně prostupuje kuchyněmi celého světa a jeho chuť dokáže pozvednout i ten nejjednodušší pokrm. Olivový olej není jen kuchyňskou ingrediencí, ale tekutým symbolem Středomoří, zdraví a gastronomického umění. Vydáme se společně na cestu objevování jeho tajemství, od historie a výroby až po využití v kuchyni a vliv na naše zdraví.


Olivový olej – víc než jen kuchyňská ingredience

Historie a původ olivového oleje

Pěstování olivovníků sahá tisíce let do minulosti. První zmínky o olivovém oleji pocházejí z Mezopotámie a Kréty a jeho význam byl ceněn již ve starověkém Řecku a Římě. Olivovník byl symbolem míru, vítězství a plodnosti, olivový olej se používal při náboženských obřadech, k osvětlování a samozřejmě v kuchyni. Byl považován za dar bohů a ceněn pro svou léčivou sílu.

Význam olivového oleje ve středomořské kultuře

Středomořská kuchyně je známá svou chutností, zdravím a používáním olivového oleje jako základního kamene. Ovoce olivovníku je nejen kulinářskou legendou, ale i součástí života a krajiny. Olivové háje pokrývají svahy, olivový olej se používá na vaření, saláty, pečení a dokonce i do léků a kosmetiky. Je to víc než jen potravina, je to kulturní poklad a symbol životního stylu.

Různé typy olivového oleje a jejich použití

Olivový olej se dělí do několika kategorií podle způsobu výroby a kvality. Nejkvalitnějším typem je extra panenský olivový olej (EVOO), lisovaný za studena bez chemických úprav. Je bohatý na antioxidanty a má nízkou kyselost. Vhodný je pro studené použití, do salátů, marinád a dipů.

 • Extra panenský olivový olej (EVOO): Nejvyšší kvalita, lisovaný za studena, nízká kyselost, ideální pro studené použití.
 • Panenský olivový olej: Také lisovaný za studena, ale s mírně vyšší kyselostí. Vhodný pro vaření na nízké teplotě.
 • Olivový olej rafinovaný: Zpracovaný chemicky, neutrální chuť a vůně. Vhodný pro smažení a pečení na vyšších teplotách.
 • Pomace olivový olej: Směs rafinovaného a panenského oleje. Nižší kvalita, vhodný pro smažení.

Při výběru olivového oleje je důležité zvážit jeho použití a požadovanou chuť. Pro maximální zdravotní benefity a nejlepší chuť volte extra panenský olivový olej.

Tip: Na lahvích olivového oleje byste měli najít informace o typu oleje, jeho kyselosti a zemi původu. Všímejte si také certifikací kvality, které zaručují pravost a původ oleje.

Výroba olivového oleje: Od stromu až po láhev

Výroba olivového oleje je fascinující proces, který zahrnuje sklizeň oliv, lisování a konečnou úpravu.

Sklizeň: Olivy se sklízejí ručně nebo strojově, obvykle v období od října do prosince. Doba sklizně ovlivňuje chuť a kvalitu oleje.

Lisování: Existují dva hlavní způsoby lisování oliv: tradiční lisování za studena a moderní extrakce s použitím rozpouštědel. Lisování za studena je šetrnější a zachovává více zdraví prospěšných látek.

Filtrace: Olivový olej se filtruje, aby se odstranily nečistoty a sedimenty. Někdy se filtruje hrubě, aby se zachovala chuť a aroma, jindy se filtruje jemně pro dosažení čistšího vzhledu.

Skladování a balení: Olivový olej se skladuje v nerezových tancích nebo tmavých skleněných lahvích v chladném a tmavém prostředí. Lahvování probíhá za hygienických podmínek a lahve se opatřují etiketou s informacemi o oleji.

Zdravotní benefity olivového oleje: Dar z přírody

Olivový olej je bohatý na mononenasycené tuky, které jsou prospěšné pro srdce a cévy. Obsahuje také antioxidanty, které chrání buňky před poškozením a snižují riziko chronických onemocnění.

 • Zdraví srdce: Mononenasycené tuky v olivovém oleji snižují hladinu “špatného” LDL cholesterolu a zvyšují hladinu “dobrého” HDL cholesterolu. To pomáhá předcházet infarktům a mrtvici.
 • Antioxidanty: Olivový olej je bohatý na antioxidanty, jako je vitamin E, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. To může snížit riziko rakoviny, Alzheimerovy choroby a dalších chronických onemocnění.
 • Protizánětlivé účinky: Olivový olej má protizánětlivé vlastnosti, které mohou zmírnit bolest a zánět v kloubech a svalech.
 • Zdraví trávicího systému: Olivový olej podporuje trávení a vstřebávání vitamínů. Pomáhá také regulovat hladinu cukru v krvi a předcházet zácpě.
 • Péče o pleť: Olivový olej je výborný hydratační krém pro pleť a vlasy. Pomáhá zjemnit pokožku, zmírnit ekzémy a psoriázu a zpomalit stárnutí pleti.
Olivy

Olivový olej v kuchyni: Kreativní využití od A do Z

Olivový olej je univerzální kuchyňská ingredience, která se hodí do mnoha receptů. Můžete ho používat na:

 • Saláty a studené pokrmy: Extra panenský olivový olej je ideální do salátů, dipů a marinád. Dodá jim lahodnou chuť a vůni.
 • Vaření: Olivový olej je skvělý na smažení, dušení a pečení. Je odolný vůči vysokým teplotám a neztrácí své zdraví prospěšné vlastnosti.
 • Dokončování pokrmů: Olivovým olejem můžete dochutit teplé i studené pokrmy před podáváním. Dodá jim lesk a zvýrazní jejich chuť.

Tipy pro použití olivového oleje v kuchyni:

 • Vybírejte správný typ oleje: Pro studené použití volte extra panenský olivový olej. Pro vaření na nízké teplotě je vhodný panenský olivový olej. Pro smažení a pečení na vyšších teplotách rafinovaný olivový olej.
 • Nepřepalujte olej: Olivový olej se nesmí přepalovat, protože to znehodnotí jeho zdraví prospěšné vlastnosti a zkazí chuť pokrmu.
 • Skladujte olej na chladném a tmavém místě: Olivový olej by se měl skladovat v chladném a tmavém místě, aby se zachovala jeho kvalita.
 • Experimentujte: Nebojte se experimentovat s olivovým olejem a zkoušet nové recepty.

Několik inspirací pro použití olivového oleje v kuchyni:

 • Salát s olivovým olejem a citronovou šťávou: Klasický a jednoduchý salát s rajčaty, okurkami, cibulí a olivami.
 • Pečené kuře s olivovým olejem a bylinkami: Kuře pečené v troubě s olivovým olejem, rozmarýnem a tymiánem.
 • Těstoviny s olivovým olejem a česnekem: Jednoduché a chutné těstoviny s olivovým olejem, česnekem a chilli papričkami.
 • Domácí majonéza s olivovým olejem: Lahodná a zdravá majonéza vyrobená z olivového oleje, vajec a citronové šťávy.

Jak vybrat ten správný olivový olej: Průvodce pro gurmány

Při výběru olivového oleje je důležité zvážit jeho použití, požadovanou chuť a kvalitu.

 • Použití: Pro studené použití volte extra panenský olivový olej. Pro vaření na nízké teplotě panenský olivový olej. Pro smažení a pečení na vyšších teplotách rafinovaný olivový olej.
 • Chuť: Extra panenský olivový olej má ovocnou chuť a aroma. Panenský olivový olej má jemnější chuť. Rafinovaný olivový olej je bez chuti a aroma.
 • Kvalita: Hledejte olivový olej s označením extra panenský a s nízkou kyselostí. Všímejte si také certifikací kvality, které zaručují pravost a původ oleje.

Tipy pro výběr olivového oleje:

 • Ochutnejte olej před jeho nákupem: Většina obchodů se zdravou výživou a specializovaných prodejen olivového oleje nabízí možnost ochutnávky.
 • Přečtěte si etiketu: Na etiketě by měly být uvedeny informace o typu oleje, jeho kyselosti a zemi původu.
 • Vybírejte olej z tmavé lahve: Olivový olej by se měl skladovat v tmavé lahvi, aby se chránil před světlem.
 • Kupujte olej v menším množství: Olivový olej by se měl spotřebovat do 18 měsíců od otevření lahve.

Skladování a konzumace olivového oleje: Uchovejte si jeho kvalitu

Olivový olej by se měl skladovat na chladném a tmavém místě, ideálně v teplotě 10-15 °C. Lahve by měly být tmavé, aby se olej chránil před světlem. Olivový olej by se měl spotřebovat do 18 měsíců od otevření lahve.

Tipy pro skladování a konzumaci olivového oleje:

 • Skladujte olej na chladném a tmavém místě: Skříňka v kuchyni mimo dosah slunečního světla je ideální.
 • Používejte tmavé lahve: Olivový olej by se měl skladovat v tmavých lahvích, aby se chránil před světlem.
 • Spotřebujte olej do 18 měsíců od otevření lahve: Po otevření lahve se olivový olej začne kazit a ztrácet svou chuť a aroma.
 • Nepřepalujte olej: Olivový olej se nesmí přepalovat, protože to znehodnotí jeho zdraví prospěšné vlastnosti a zkazí chuť pokrmu.
 • Ochutnávejte olej před jeho použitím: Pokud má olej žluklou chuť nebo aroma, je zkažený a neměl by se používat.

Olivový olej a životní prostředí: Udržitelné volby

Pěstování olivovníků a výroba olivového oleje může mít dopady na životní prostředí. Vybírejte si olivový olej s certifikací ekologického zemědělství, která zaručuje šetrné pěstování a výrobu. Podporujte lokální produkci olivového oleje a snižte tak uhlíkovou stopu spojenou s dopravou.

Tipy pro výběr udržitelného olivového oleje:

 • Hledejte certifikaci ekologického zemědělství: Certifikace zaručuje šetrné pěstování a výrobu olivového oleje.
 • Vyberte si olivový olej z lokální produkce: Podporujte lokální producenty olivového oleje a snižte tak uhlíkovou stopu spojenou s dopravou.
 • Kupujte olivový olej v objemových nádobách: Snižte množství odpadu z plastových lahví.

Zajímavosti a fakta o olivovém oleji: Za tajemstvím zelené lahve

Olivový olej má bohatou historii a symboliku. V antickém Řecku a Římě byl používán při náboženských obřadech, sportovních hrách a jako léčivý prostředek. Olivový olej se také používá v kosmetice a péči o tělo.

Několik zajímavostí o olivovém oleji:

 • Olivový olej se vyrábí již od 7. tisíciletí před naším letopočtem.
 • Olivovník je symbolem míru, vítězství a plodnosti.
 • Olivový olej je součástí středomořské stravy, která je považována za jednu z nejzdravějších na světě.
 • Olivový olej se používá v kosmetice a péči o tělo.
 • Existuje mnoho druhů olivového oleje s různou chutí a aroma.

Olivový olej – nepostradatelná součást zdravého a chutného života

Olivový olej je mnohem více než jen kuchyňská ingredience. Je to tekutá historie, symbol zdraví a dar z přírody. Olivový olej dokáže obohatit naše životy chutí, vůní a zdravím. Používejte ho s rozvahou, vnímejte jeho vlastnosti a objevujte jeho kouzlo v kuchyni i mimo ni.

Často kladené dotazy (FAQ)

Jaký je nejlepší typ olivového oleje?
Nejlepším typem olivového oleje je extra panenský olivový olej (EVOO). Je to nejčistší a nejzdravější typ olivového oleje. Má nízkou kyselost a bohatou chuť a aroma.

Jak skladovat olivový olej?
Olivový olej by se měl skladovat na chladném a tmavém místě, ideálně v teplotě 10-15 °C. Lahve by měly být tmavé, aby se olej chránil před světlem.

Jak dlouho vydrží olivový olej?
Olivový olej by se měl spotřebovat do 18 měsíců od otevření lahve. Po otevření lahve se olivový olej začne kazit a ztrácet svou chuť a aroma.

Jaký je rozdíl mezi extra panenským olivovým olejem a panenským olivovým olejem?
Extra panenský olivový olej je nejčistší typ olivového oleje. Je vyroben lisováním oliv za studena a má nízkou kyselost. Panenský olivový olej je také vyroben lisováním oliv za studena, ale má mírně vyšší kyselost.

Můžu olivový olej používat na smažení?
Ano, olivový olej je možné používat na smažení. Extra panenský olivový olej má nízký bod zakouření, proto je vhodné ho používat na smažení na nízké teplotě. Rafinovaný olivový olej má vysoký bod zakouření a je vhodný na smažení na vyšších teplotách.

Jaké jsou zdravotní benefity olivového oleje?
Olivový olej je bohatý na mononenasycené tuky, které jsou prospěšné pro srdce a cévy. Obsahuje také antioxidanty, které chrání buňky před poškozením a snižují riziko chronických onemocnění.

Jaké jsou kosmetické benefity olivového oleje?
Olivový olej je výborný hydratační krém pro pleť a vlasy. Pomáhá zjemnit pokožku, zmírnit ekzémy a psoriázu a zpomalit stárnutí pleti.

Jak vybrat olivový olej pro vaření?
Pro studené použití, jako jsou saláty a marinády, volte extra panenský olivový olej. Pro vaření na nízké teplotě je vhodný panenský olivový olej. Pro smažení a pečení na vyšších teplotách rafinovaný olivový olej.

Jak vybrat olivový olej pro kosmetické účely?
Pro kosmetické účely je nejlepší volbou extra panenský olivový olej. Je to nejčistší a nejzdravější typ olivového oleje a má bohatou výživovou hodnotu.

Kde se dá koupit olivový olej?
Olivový olej se dá koupit v supermarketech, specializovaných prodejnách olivového oleje a online.