Váš portál do světa gastronomie

Vodní filtry a jejich využití

V dnešní době najdeme na našem trhu značné množství balené pitné vody různých značek. Ale napadlo vás někdy,kolik za ni utratíme? Nebylo by výhodnější pořídit si vodní filtr a mít vystaráno jednou pro vždy? Pojďme si dnes říci něco o vodních filtrech.

Jako první věc a poměrně zásadní,je znát tvrdost vody v našem bydlišti. Lidé, kterým doma teče voda z veřejného vodovodu, si mohou zjistit její kvalitu dotazem na příslušné vodárně, tyto informace jsou bezplatné. Ti, kteří mají vlastní studnu, by si měli nechat udělat rozbor vody v akreditované laboratoři.

Múže se nám stát, že voda neobsahuje žádné nečistoty, ale přesto nám nechutná či zapáchá. Většinou je to v důsledku chloru, který vodárny přidávají proti množení bakterií. V těchto případech je nejjednodušší způsob, zvolit vodní filtr. Například tzv. nádobový domácí filtr, má v sobě uhlíkový filtr, který zbaví vodu případných nečistot, zápachu, zakalení, v některých případech dusičnanů, ale hlavně chuti a zápachu chloru. Důležité je vědět, že je nutné filtry po určitém čase měnit ( průměrná cena filtrové vložky je cca 200 kč). Požadavek na výměnu filtrové vložky musí být uveden v návodu příslušného vodního filtru.

Takzvané nádobové filtry pořídíme již v rozmezí 600 – 1400 kč, filtrové vložky, jak jsem již zmínila od 200.- kč výše. Filtrační vložky obsahují aktivní uhlí a iontoměřiče. U některých filtrvložek je elektronický indikátor výměny, který po určitém množství průtoku vody, nás upozorní na možnost výměny.

Pak máme vodní filtry na linku, ty jsou o něco dražší, za to nám však o to víc ušetří naše peníze. Pohybují se v rozmezí od 2000 – 15000 kč a náhradní filtrvložky od 400-1000 kč. V těchto případech jsou filtry umístěny přímo na lince a nebo ještě lépe pod linkou, některé pak mají i vícestupnovou úpravu vody. Sada filtračních vložek pak v tomto případě zachycuje nejen chlor, ale především rez, kal, vodní sliz, písek a jiné nečistoty. Některé dokonce zachytí plísně, bakterie a viry. Voda obsahuje i chemické látky a minerální soli a dobře zvolený filtr nás těchto aspektů dokáže zbavit. Je však nutné se poradit s odborníkem a podle toho vybírat.

Filtry rozdělujeme na tři skupiny:

1. Filtry pro pitnou vodu ve standartním provedení
Jedná se o filtr v celoplastovém provedení z materiálu polypropylen schváleném pro potravinářské účely. Filtrové vložky jsou celoplastové, umyvatelné. Dále je možné použít vložku s navinutým polyesterovým vláknem. Tuto vložku je nutné po znečištění vyměnit.

2. Filtry pro pitnou vodu samoproplachovací
Jedná se o filtr v celoplastovém provedení nebo v provedení kombinovaném s mosazí. Tento druh filtru je již výrobcem uzpůsoben tak, aby se v určitých intervalech proplachoval. Filtr je nutné napojit na odtok do kanalizace. Druhy filtračních vložek jsou stejné jako u standartních filtrů.

3. Filtry speciální
Jedná se o filtr, který splňuje stejné požadavky na filtraci vody, jako filtry standartní a samoproplachovací. Součástí speciálních filtrů jsou dále vložky s náplní aktivního uhlí pro odstranění chlóru, krystaly polyfosfátu proti rezivění, vložky proti usazeninám a demineralizaci.

Chceme.li jít s dobou, ušetřit své peníze, ochránit sebe i své blízké, měli bychom včas popřemýšlet, zda se nám víc vyplatí neustále kupovat vodu balenou a nebo investovat na začátku do kvalitního filtru a tím nejen zabezpečit sebe a svou rodinu, ale i stoprocentně ušetřit rodinný rozpočet.

Autorka: Monika Zemanová

1 komentář

  1. Tolo

    Já vlastním několik let filtr MTC 10 a jsem s ním velice spokojen! Voda z něj je opravdu velmi chutná a provoz je ze všech filtrů, co znám, nejlevnější – náhradní filtrační vložka je na 3 měsíce a stojí jen 139 Kč. Filtr MTC 10 si pořídíte na http://www.voda-zdarma.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 Nová kuchyně

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑