Jak luštěniny zařadit do domácího vaření? Jak je správně připravovat, klíčit, fermentovat, skladovat? Co všechno se z nich dá vyčarovat a jaké druhy se na co hodí nejlépe? A hlavně, jak si na nich i s dětmi pochutnat?

Luštěninová kuchařkaDíky této kuchařce si budete moci vychutnat kouzlo moderní veganské kuchyně, ať už je váš stravovací styl jakýkoli a uvařit dobré kvalitní jídlo pro celou vaši rodinu. A protože zásadní součást zdravého jídelníčku představují bílkoviny, je tato kniha věnována (zejména) luštěninám jako jejich kvalitnímu rostlinnému zdroji.

Šéfkuchař oblíbené dejvické restaurace Country Life a autor úspěšné Zeleninové kuchařky Petr Klíma spojuje své zkušenosti ze světové gastronomie s každodenní praxí v restauraci i v domácí kuchyni, kreativní postupy a dostupné sezónní suroviny.

Spolu s luštěninami hraje i tady velkou roli čerstvá lokální zelenina a bylinky, autorův oblíbený zdroj nevyčerpatelné inspirace i výzva jej co nejlépe zpracovat. V přehledném výběru figurují nejrůznější typy jídel: od svačinkových dipů, pomazánek a salátů, přes dokonalé polévky a pestrou nabídku hlavních jídel, až po překvapivé, ale skvělé sladkosti. Například cizrna tady zazáří nejen v polévce, ale i „na pivu“ coby hlavní chod nebo naopak ukrytá v báječných sušenkách!

Obsah knihy

Autor v knize využívá tyto luštěniny:

  • Čočka červená (celá, loupaná), tmavozelená, černá-beluga, zelená velká
  • Fazole červená ledvina, pinto, černé oko, adzuki, černá ledvina, mungo, bílá máslová
  • Cizrna, zelené fazolky, hrách celý, hrášek, podzemnice olejná-arašídy, hrách žlutý a zelený půlený

Kniha obsahuje veganské luštěninové recepty (bez masa, cukru, vajíček a mléčných výrobků):

  • SALÁTY, PŘÍLOHY A POMAZÁNKY
  • KLÍČENÉ
  • POLÉVKY
  • HLAVNÍ CHODY
  • LASKOMINY a sladká jídla

 

K vydání na duben 2019 připravuje nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz

MOC 399 Kč, fotky receptů: Petr Klíma, doprovodné fotografie: Jiří Grégr

Líbí se vám článek? Podělte se o něj s vašimi přáteli!