Nová kuchyně

Váš portál do světa gastronomie

O umělých barvivech, sladidlech a dalších průmyslových přísadách do potravin [video]

O umělých barvivech, sladidlech a dalších průmyslových přísadách do potravinHrášek je zelenější, knedlíky žlutší, malinovka malinovější, oranžáda oranžovější… Nepřipomíná vám to něco? Že by to mohly být účinky potravinářských barviv? A my přeci barevné jídlo rádi! Nebo ne? A co třeba zhusta rozšířený aspartam (umělé sladidlo), který byl původně testován jako bojová látka? Dnešní příspěvek, vlastně se jedná o video, je takový vzdělávací – na téma syntetická (umělá) potravinářská barviva, sladidla, fosfáty a další mňamky v potravinách.

brand-468x60-1493717091.jpg

Co na toto video říkáte? Jaký je váš vztah k umělým barvivům v potravinách? Diskuze níže je vám plně k dispozici.

Rád bych poděkoval Pepovi Menclovi za tip na tento díl z pořadu České televize Port!

Líbí se vám článek? Podělte se o něj s vašimi přáteli!

6 Comments

 1. Nie som tiež zástancom prílišného užívania chemických prídavných látok, ale napriek tomu sa mi zdá film zbytočne prehnaný a tak bulvárne zjednodušujúci. Ja som chemický inžinier a väčšine vecí rozumiem. Je mi jasné, že keď to pozerá laik a je adekvátne strašený tak to zaberie, ale nie je tomúplne tak. Dobrú radu dal pán na konci: Jedzte vyváženú stravu, veľa zeleniny a ovocia a pokiaľ sa dá vyhýbajte sa lacným potravinám nabitým náhradami toho čo tam v skutočnosti má byť. Škoda, že väčšina ľudí , ktorí nakupujú tieto potraviny, nič takéto nečíta ani nepozerá.

 2. Rádo se stalo. Je důležité, aby lidé věděli čím nás výrobci krmí ;-)

 3. Petr Slavík

  13. 2. 2013 at 9:22

  Ladislav: Přesně to, co zmiňujete na konci je důležité – vyvážená strava, ovoce, zelenina, čerstvé suroviny a ne žádné levné „potraviny“ (nebo možná otraviny?). Naprosto s vámi souhlasím.
  A s tím lehce bulvárním tónem reportáže. Možná, že na lidi takový tón zabere lépe, než seriozní vědecký pořad. Pokud v takovém lehce bulvárním pořadu nejsou nepravdy, tak to myslím nevadí (do určitě míry, samozřejmě). A jakožto chemik-laik samozřejmě neposoudím odbornou stránku reportáže do hloubky, nicméně hodně věcí mi tam přijde logických.

 4. Každopádně bych ty věci nezlehčoval.

  Navíc proč bych se měl vědomě cpát chemií? A jak již bylo řečeno, nikdo nezkoumá to jak látky působí když se začnou kombinovat.

  A co přesolená šunka s dusitany pro děti ta je v pořádku?

  Samozřejmě pestrá strava je důležitá.

  Co si o tom myslíte vy?

 5. Pán Mencl ja to nezľahčujem, sám som odporcom prehnaného používania chemických látok a rôznych aditív do potravín, ale mnohé látky sa používajú dlhodobo a historicky, a ich používanie vyplynulo z dlhodobej skúsenosti. Mnohé tie látky sú len prírodné výťažky, akeď sa v relácii použije ich chemický názov tak to znie pohŕdavo, akože dáme si chemikáliu. Keby sme chemicky pomenovali všetko čo používame na varenie a v konečnej podobe konzumujeme, možno by už nikto nič nejedol. Mnohé tie farbivá, nech už sa nazývajú akokoľvek majú prírodný základ. Mnohé napr. zahusťovadlá sú výťažky z morských rias a podobne, ale majú aj svoj chemický názov a vzorec. Je ešte veľa iných zdrojov a spôsobov ako sa škodlivé látky dostávajú do nášho tela. Ale jeden z najhorších spôsobov ako vytvoriť v tele škodlivé látky, a to STRES málokto pomenúva. V strese telo funguje inak a samo produkuje látky, ktoré sa prejavia neskôr v chorobách.

 6. Rozumím tomu co píšete, ale pokud se prokáže škodlivost určitých látek tak by měli být zakázány okamžitě a ne že si zákazník bude muset vybrat co si koupit má a co ne.

  A odpovědi typu „ale vždyť tam toho je malé množství“ mě naprosto dostávají. Toto když řekne každý výrobce tak toho najedenou může být až až.

  S tím stresem máte naprostou pravdu, ale velká většina lidí, kteří stresem trpí to tak nevidí a odmítají včasnou pomoc. Pak už se jen diví a snaží se napravit škody, které jim stres napáchal.

  Prevence je asi tím nejdůležitějším. Nicméně to ti lidé nevidí tak jako tyto pořady, jak píšete ;-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2019 Nová kuchyně

Theme by Anders NorenUp ↑