Všichni dobře víme, že kuchyně je z hlediska pracovní a shromaždovací aktivity nejexponovanějším prostorem bytu. Móda má tendenci nám panovačně diktovat nejen v šatnících, ale i v obytných interiérech. Zařídit si novou kuchyň nebo rekonstruovat tu starou není žádná hračka. Její vybavení by s ohledem na současnou oblibu otevřených kuchyní mělo ladit nejen s jídelním koutem, ale zároveň korespondovat i s interiérem ostatních místností. Také by nám mělo maximálně usnadňovat přípravu pokrmů a ctít pravidla ergonomie. Z těchto důvodů se vyplatí sledovat vývoj, který s sebou přináší stále dokonalejší materiály a důmyslnější řešení kuchyňských sestav. Dnes se zaměříme na obložení kuchyně, stěn, využití dřeva, keramiky, obkladu a třeba i luxfer.

Co se týká barev, v kuchyni – stejně jako v jiných místnostech – se (kromě kuchyní zařízených v hi-tech stylu) stále více uplatňují pastelové barvy. Jejich výběr a kombinace záleží pouze na vašem vkusu a ostatním vybavení kuchyně i dalších místností.

Důležitou součástí kuchyňské sestavy není pouze pracovní deska, ale i prostor mezi ní a horními skříňkami sestavy – často označovaný jako záda pracovní desky. Vzhledem k tomu, že jde o plochu sousedící s pracovní deskou, dřezem a varnou zónou, musí splňovat vysoké hygienické nároky a nezatěžovat nás náročnou údržbou. Vzhledem k tomu, že záda pracovní desky máme neustále na očích a že se nemalou měrou podílejí na celkovém vzhledu kuchyně, vyplatí se dát si na nich skutečně záležet.  V roli zad pracovní desky nejčastěji vystupují obklady, a to jak keramické, tak i skleněné. U obou typů obkladů je v posledních letech velmi oblíbená mozaika.

Už jste se rozhodli, že právě podzim bude u vás ve znamení nového obkladu nebo dlažby? Plánujete rekonstrukce kuchyně či  koupelny nebo už máte dost koberců a celý obývací pokoj bude zdobit elegantní dlažba? Jestliže odpověď zní ano, potom nastává krok druhý: výběr materiálu. Než začneme s pokládáním obkladů nebo dlažby, musíme mít nejprve jasno v tom, zda půjde o exteriér či interiér a jaké další speciální nároky budou na povrch kladeny. Podle toho vybereme obklady nebo dlažby a zvolíme příslušné materiály

Čím se řídí profesionálové
Výběr je vždy na nás. Prodejci se jistě budou předhánět v superlativech té které keramiky, budou hovořit o kvalitním designu a nesporných výhodách. My se však musíme cítit v nabízené kuchyni dobře, to je hlavní kritérium. Budeme-li spokojeni my, jistě budu spokojeni i členové rodiny a přátelé. Základní atributy však nelze podcenit. Dlažba by měla splňovat přísné podmínky otěruvzdornosti (existují různé stupně). Taková podlaha by měla být bytelnější, měla by vydržet nejen bujarý domácí raut. Zároveň musí být protiskluzová a mrazuvzdorná. Údržba pokud možno jednoduchá s možností omyvatelnosti běžně dostupnými čistícími prostředky. Vyplatí se vybírat speciální kuchyňské série, které jsou vyvinuty tak, aby se hodily do více namáhaných prostor. Nejlepší jsou podle zkušeností praktiků série obkladů a dlažeb, které se svým designem blíží stylu klasických pálených cihel.

Předností obou zmíněných obkladů je bohatý výběr formátů, dezénů, barev a jejich snadná údržba, kterou komplikují pouze spáry. Cena metru čtverečního se pohybuje od stokorunových částek po několik tisíc, přičemž skleněné obklady jsou přibližně pětkrát dražší než keramické.

Často používaným materiálem při obkladu zad pracovní desky je rovněž laminát a v poslední době i sklo a nerez. Slabší stránkou posledních dvou materiálů bývá, že je na nich vidět každá nečistota, která se však naštěstí snadno odstraňuje. Cena metru čtverečního pískovaného skla se pohybuje okolo 1 800 Kč, běžného metru nerezového obkladu v rozmezí od 2 000 do 3 000 Kč.

Tím však možnosti obkladu zad pracovní desky nekončí. Stále víc se používá i přírodní a umělý kámen, anebo již zmíněné minerální hmoty umožňující bezespárové spojení s pracovní deskou.

Obklady mohou kuchyni slušet a navíc ji chrání před agresivním působením horké páry či rozpálenými kapkami oleje. O výhodách stylové dlažby nemluvě. Kuchyňská podlaha musí snášet pády těžkých či ostrých předmětů a měla by být zajištěna proti poškrábání, či jinému poškození. Výběru obkladových materiálů do kuchyně bychom proto měli věnovat zvýšenou pozornost, abychom investované prostředky proměnili za materiál, který vydrží po generace a zároveň kuchyni dodá styl i zmíněný důraz na „teplé srdce domova.“
A co třeba Luxfery?
Základní skleněná tvárnice je vyráběna svařením dvou výlisků a základní tloušťka je 80 mm. Skleněné tvárnice jsou vyráběny i v tloušťce 98 mm, tento typ má vyšší tepelné izolační schopnosti.

Světelná propustnost Světlo, které přichází do interiéru skleněnou tvárnicí je měkké, stabilní a uniformní. Světelná propustnost u čirých tvárnic je při kolmo dopadajícím světle cca 77%. Odpovídá tedy normálnímu dvojsklu. U barevných tvárnic se pohybuje prostupnost od 50 do 70%, dle barvy a její sytosti. Tvárnice zajišťují rovnoměrné osvětlení interiéru bez ohledu na počasí, nebo denní dobu. Brání jevu vznikajícího u standardního zasklení, příliš intensivní světlo u okna a stín ve vzdálenějších místech. V případě potřeby lze zajistit různé stupně neprůhlednosti a to vhodnou volbou vzoru tvárnice. Použitím matové tvárnice lze průhled úplně znemožnit.

Srdcem bytu je kuchyně. Je centrem rodinného dění, není to “jen” prostor pro vaření, ale místo, kde se odehrávají významné každodenní komunikace členů rodiny. Věnujme tedy své kuchyni tu nejlepší péči a ona se nám odmění otevřenou náručí všech svých požitků.

Autorka: Monika Zemanová